27 NİSAN 2019 DÜNYA VETERİNER HEKİMLER GÜNÜ

TRAKYA BÖLGE VETERİNER HEKİMLER ODASI

DÜNYA VETERİNER HEKİMLER GÜNÜ, BASINA VE KAMUOYUNA

27 NİSAN 2019

Değerli basın mensupları ve değerli meslektaşlarım,

Bütün Dünya’da 2001 yılından beri kutlanmakta olan Veteriner hekimler gününün bu yılki teması ”Aşılamanın önemi ve koruyucu hekimlik”tir. 

Aşılama zoonoz hastalıkların önlenmesinde ve kontrol altında tutulmasında ciddi yararlar sağlamaktadır. Bulaşıcı hayvan hastalıklarının aşılama yoluyla azaltılması, bu tür hastalıkların görüldüğü ülke ekonomilerine ciddi anlamda fayda sağladığı gibi bu işle uğraşan insanların refah seviyesinin artmasınıda sağlayacaktır. Aynı zamanda antibakteriyel direncin gelişmesini azaltıcı etkileri olacaktır. Bu anlamda halk sağlığına da ciddi katlıları olacaktır.

Ancak genel duruma baktığımızda Dünya ile Ülkemiz arasında ciddi farkların  olduğunu görmekteyiz. İster istemez onlar neyle uğraşıyor biz neyle uğraşıyoruz demekten kendimizi alamıyoruz. Yıllardır defaatle tarım ve hayvancılık politikalarındaki yanlışlıklara biz ve bizim dışımızda çoğu kişi değindi. Genel olarak baktığımızda sanki duvara konuşuyormuşuz hissine kapılmaktayım. Dünya’da tarım ve hayvancılık stratejik bir konudur. Ancak ülkemizde olanlara bakarsak bunun böyle olmadığını görürüz. Konunun paydaşlarının hiç bir fikri alınmadan, ortak akıl toplantıları yapılmadan, bilimsellikten uzak oldu bittiyle birtakım kararlar alınmaktadır. Basında yer alan haberlerden öğrenildiği kadarıyla Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan “Tarımda Milli Birlik Projesi” açıklanacağı duyurulmuştur.  “Bu proje ile ‘Yalın Sistem’ uygulamasına geçilecek. Yalın Sistem ile, Türkiye’nin tarımsal yapısı, Tarım ve Orman Bakanlığının merkez ve taşra teşkilatı, tarımda faaliyet gösteren Kamu İktisadi Teşekkülleri (KİT) ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin organizasyon yapısı tümüyle değiştirilecek. Milli Birlik Kooperatifi ve özel sektörün de yüzde 50 ortak olacağı Semerat Holding kurulacak…” Bu projenin amacı olarak ise; “Sağlıklı beslenme temel insan hakkıdır” ilkesinin öne çıkarıldığı “Tarımda Milli Birlik Projesi; herkesin sağlıklı beslenmesini makul fiyatlar ve hakkaniyetli bir değer zinciriyle sağlayarak ülkemizin uluslararası alanda rekabetçi bir güç olmasını merkeze alır” bilgisine yer verildiği görülmektedir. 1984 yılında bir oldu bitti ile bakanlıkta yapılan reorganizasyonun yarattığı tahribat gibi, bununda ülkemiz ve hayvancılığımıza neler getireceği iyi hesaplanmalıdır. Amaçlanan güzel sözler insanların desteğini almaya yarayabilir. Ancak yapılacak olan amaçlanan sonucu doğurmayacaktır. Gerçekte amaçlanan şeyle, söylenen amacın, aynı şey olup olmadığı konusunda Veteriner Hekimlerin kafası karışık durumdadır. Tarım ve Orman bakanlığının temel mesleklerinden birisi olan Veteriner Hekimlerin, Odalar ve TVHB’nin  hiç bilgisi olmamıştır.

Bu vesile ile meslektaşlarımın Dünya Veteriner Hekimler gününü kutluyor, ülkemizin yarınlarının aydınlık, huzurlu,barış ve refah içinde olmasını diliyorum.

 

                                                                                               Dr. Erdal İLGÜ

                                                                                                      Başkan

                                                                            Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası

                                                                                            Yönetim Kurulu Adına

 

 

 

Bank Banka Hesaplarımız
ZİRAAT BANKASI
Şube Adı: Edirne Şubesi
Şube Kodu: 0097
Hesap No: 320 804 83-5001
IBAN: TR84 0001 0000 9732 0804 8350 01
P.T.T.
Posta Çeki Hesap No:
588 75 19
Edirne Köprüsü
Site Haritası - Kullanım Sözleşmesi
Trakya Veteriner Hekimler Odası © 2015
Tüm hakları saklıdır.

Tasarım ve Yazılım: Castram