BASIN BİLDİRİSİ 25/02/2016

                               25.02.2016         

 

T.V.H.B.

TRAKYA BÖLGE VETERİNER HEKİMLER ODASI BASIN BİLDİRİSİ

 

Tekirdağ ili Süleymanpaşa belediyesinin Veteriner işleri müdürlüğü ile Sağlık İşleri Müdürlüğünü birleştirmesi ve bu göreve Veteriner İşleri Müdürlüğünü yıllardır yapan, meslektaşımız ve Odamızın Büyük Kongre Delegesi, Veteriner Hekim Dinçer ÇOLAKOĞLU’nun atanması ile yerel basında çıkan haberler meslektaşımızı ve meslek örgütümüzü üzmüştür. Bu tür yazıları yazanları cahillik, bilgisizlik ve art niyetli olarak niteliyoruz.

Öncelikle her iki müdürlük birleştirilmiştir. O halde her iki müdürlüğü oluşturan meslekten birisi buraya müdür atanabilir. Bunu kabul etmeyip sanki bir meslek diğerinden üstünmüş havasıyla konuya yaklaşmak kabul edilemez. Veteriner hekimlik ile İnsan hekimliği Dünyada “Tek Dünya Tek Sağlık” konseptini benimsemiş ve birbiri ile ayrılmaz bağları olan iki meslek grubudur. Bu gün 200’den fazla zoonoz hastalığın varlığı bilinmektedir. 200’ den fazla hastalık hayvanlardan insanlara bulaşmakta, hastalık ve ölümlere sebep olmaktadır. Bu nedenle iki meslek grubu birbirinin tamamlayıcısı durumundadır. İnsan Hekimi insan için, Veteniner Hekim insanlık içindir.

Bununla beraber eleştiriyi “Baytar” atandı şeklinde dile getirmek, mesleğimizi küçük düşürerek alay etmek olarak anlaşılmaktadır. Bunu yazanların Veteriner Hekimlik mesleğini, sadece hasta hayvanı tedavi eden kişi olarak bildikleri anlaşılmaktadır ki buda 2016 yılı için kara cahilliktir. Veteriner Hekimlerin ilk ve en önemli görevi Halk Sağlığı ve Gıda Güvenlğidir. Yıllardır Tekirdağ’ lıların yedikleri etleri kontrol ederek sağlıklı beslenmesine hizmet eden , alay etmeye çalıştıkları kişi Veteriner Hekim Dinçer ÇOLAKOĞLU’dur.

Sonuç olarak basını sağduyulu olmaya, hiçbir mesleği aşağılamamaya ve olaylara mantıklı bir şekilde yaklaşmaya davet ediyoruz. Meslektaşımıza mesleğinden ötürü yapılan bu saldırıyı red ediyoruz.

Saygılarımızla.

Dr. Erdal İLGÜ

Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası Başkanı

Bank Banka Hesaplarımız
ZİRAAT BANKASI
Şube Adı: Edirne Şubesi
Şube Kodu: 0097
Hesap No: 320 804 83-5001
IBAN: TR84 0001 0000 9732 0804 8350 01
P.T.T.
Posta Çeki Hesap No:
588 75 19
Edirne Köprüsü
Site Haritası - Kullanım Sözleşmesi
Trakya Veteriner Hekimler Odası © 2015
Tüm hakları saklıdır.

Tasarım ve Yazılım: Castram