Dünya Veteriner Hekimler Günü Töreni

 Dünya veteriner hekimler günü nedeniyle 25 Nisanda N.K.Ü. Veteriner fakültesinde düzenlenen törene oda başkanı Dr. Erdal İLGÜ katılmıştır.

28 Nisanda Tekirdağ Büyük şehir belediyesinin Veteriner hekimler günü için düzenlediği akşam yemeğine katılmıştır. 29 Nisan Dünya veteriner Hekimler gününde Edirne'de Atatürk anıtına çelenk sunumu yapılmıştır. 

Aynı gün oda başkanı Dr. Erdal İLGÜ Ankara Anıtkabir'de düzenlenen törene katılmış, TVHB merkez konseyince 5 dönemdir oda başkanlığı yapması ve yaptığı hizmetlerden dolayı kendisine verilen Hizmet ödülünü almıştır.

DÜNYA VETERİNER HEKİMLER GÜNÜ

Değerli basın üyeleri,

Değerli meslektaşlarım,

Dünya Veteriner Hekimleri Birliğinin almış olduğu kararla, her yıl Nisan ayının son Cumartesi günü Dünya Veteriner Hekimler Günü olarak kutlanmaktadır.

Dünyada gıda tarih boyunca stratejik öneme sahip olmuştur ve olacaktır. İnsanların beslenmesinde hayvansal gıdalar ise esansiyel aminoasitlere sahip olması nedeniyle kritik öneme sahiptir. Bununla birlikte hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklar olan zoonozların sayısı 250’den fazladır. İnsanlarda görülen hastalıkların ise %75’i hayvansal kökenlidir.

Bu gerçekler göz önüne alındığında ülkemiz için hayvansal gıda üretiminin stratejik öneme sahip olduğu anlaşılmaktadır. Bilimsel yollarla üretimi artırmak, bulaşıcı hastalıklardan hayvanları korumak ve zoonoz hastalıkları önlemek ülkemiz için çok önem arz etmektedir. Üretimi artırmak için küçük aile işletmelerinin üretimden çıkmasını engelleyecek tedbirler almak hem köyden şehire göçü engelleyecek hem de hayvancılığa istikrar getirecektir. Bulaşıcı hastalıklardan hayvanlarımızın korunması için kapatılan araştırma enstitülerinin daha modern şekilde açılması, kendi aşılarımızın üretiminin yapılması sağlanmalıdır. Etkin bir Veteriner teşkilatının kurulması bulaşıcı hastalıkların önlenmesinde çok fayda sağlayacaktır. Zoonoz hastalıkların bulaşmasınıda yine koruyucu hekimlik hizmeti veren, Veteriner Halk Sağlığının üyeleri olan Veteriner hekimlerdir. Ülkemizde “Tek Dünya Tek Sağlık” bilincinin pekiştirilmesi gerekmektedir.

Ayrıca  açılan Veteriner Fakültelerinin sayısının çok fazla olduğu, pahalı bir eğitim gerektirdiğinden Fakülte açıldıktan sonra yeterli destek verilmediğinden eğitimin yetersiz kaldığı da bir gerçektir. Bu nedenle açılmış olanların eksiklerini tamamlama yolu, yenilerin açılmasına tercih edilmelidir.

Değerli meslektaşlarım, Dünya Veteriner Hekimler gününüzü kutlar saygılarımı sunarım.

Bank Banka Hesaplarımız
ZİRAAT BANKASI
Şube Adı: Edirne Şubesi
Şube Kodu: 0097
Hesap No: 320 804 83-5001
IBAN: TR84 0001 0000 9732 0804 8350 01
P.T.T.
Posta Çeki Hesap No:
588 75 19
Edirne Köprüsü
Site Haritası - Kullanım Sözleşmesi
Trakya Veteriner Hekimler Odası © 2015
Tüm hakları saklıdır.

Tasarım ve Yazılım: Castram