Duyurular

MİKROÇİP VE PASAPORT DUYURUSU

DUYURU

               Sayın meslektaşlarımız, değerli hasta sahiplerimiz;

Bilindiği üzere kedi- köpek ve gelinciklere mikroçip takılması ve kayıt altına alınması ile ilgili kanuna göre son tarih 31.12.2022’dir. İlgili makamlarla görüşülmüş ve sürenin uzatılmayacağı bilgisi alınmıştır. Mikroçip ve karne tedariki ile ilgili sorunlar yaşanmakta ve bu süreç bizleri üzmektedir. Meslektaşlarımıza ve hayvan sahiplerimize sorunun nereden kaynaklandığının bildirilmesi adına bu açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

Sürecin en başından itibaren fedakârca çalışan veteriner hekimlerimiz, bu konunun asıl mağdurları olan evcil dostlarımız ve sahipleri maalesef alınan yanlış kararlar ve uygulamadaki yetersizlikler nedeni ile sıkıntı yaşamaktadırlar. Bilinmelidir ki yaşanan sorunların kaynağı ne bölge odalarımız ne de veteriner hekimlerimizdir.

TVHB Merkez Konseyimizin mikroçip tedariki için tek bir firma, karnelerin basımı içinde tek bir matbaa ile anlaşması ve oluşacak yoğunluğun ön görülememiş olması çözümü imkânsız hale getirmiş, taleplerin karşılanması noktasında yetersiz kalmıştır. Gerek veteriner hekimlerimiz gerekse hayvan sahiplerimiz sorunun çözülmesi konusunda çaresizdirler.

Bu aşamada Merkez Konseyimizden ve Bakanlığımızdan talebimiz sürenin uzatılması ve hayvan sahiplerimizin mağdur olmaması adına cezai işlemlerin ertelenmesidir.

Sorunların çözümü kısmında odalarımız ve veteriner hekimlerimiz üzerlerine düşen görevi yapmaya her daim hazırdırlar. Mikroçip ve karne tedariki sorunlarının çözülmesi ve mağduriyetlerin oluşmaması adına gerekenlerin yapılmasını talep ediyor, saygılar sunuyoruz.

                                                                                                                   YÖNETİM KURULU

 

Bu gönderiyi paylaş